Kościół warowny Seliştat

Posted by

Na wzgórzu płaskowyżu pomiędzy rzekami Olt i Hârtibaciu, na Wyżynie Transylwańskiej leży wioska Seliştat. Jej największą atrakcją jest XIV wieczny ufortyfikowany kościół ewangelicki. Budowla ta różni się od innych siedmiogrodzkich kościołów warownych tym, że nie posiada wysokiej wieży. Świątynia została ufortyfikowana około 1500 roku, wtedy też nad chórem dobudowano niewysoką wieżę. Podniesiono też nawę kościoła umieszczając w jej górnej części otwory strzelnicze. Wnętrze kościoła jest proste i skromne, nie zachowały się średniowieczne sklepienia, które zostały przebudowane w 1848 roku. Natomiast do dziś działa stary zegar umieszczony na wieży. Seliştat była kiedyś wioską saksońską, zamieszkaną głównie przez ludność pochodzenia niemieckiego. Gdy w Rumunii upadł system komunistyczny i otworzyły się granice, rdzenni mieszkańcy wyjechali do Niemiec. Pozostał tylko po nich charakterystyczna saska zabudowa i kościoły warowne, których w całej Transylwanii pozostało około 300. Dziś w Seliştat mieszka tylko jedna osoba pochodzenia saskiego, Pani Sofia Tonca, która urodziła się tu w 1921 roku. W czasach świetności wieś liczyła 800 mieszkańców, głównie byli to Sasi, ale także Rumuni, Węgrzy i Cyganie. Dziś pozostali już tylko Rumunii i Cygani.

GPS: 45.98722, 24.86256

Nawiguj: https://goo.gl/maps/qZJJC8Ba3d22

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply