Kościół warowny w Apold

Posted by

Podróżując przez rumuńską Transylwanię, praktycznie w każdej wiosce możemy napotkać stare, saskie kościoły warowne. Najczęściej odwiedzane są te przy głównych drogach, oraz zadbane świątynie wpisane na listę UNESCO. Warto jednak, jak mamy czas zjechać z głównych traktów i zobaczyć te mniej już znane, opuszczone, stojące w wioskach, gdzie nie docierają już tak często turyści. Jednym z takich miejsc jest Apold. Znajdziemy tu naprawdę potężny bastion, podobny trochę rozmachem do słynnej warowni w Biertan. Tutejszy kościół datowany jest na XIII wiek, lecz fortyfikacje jak w przypadku wszystkich kościołów w Siedmiogrodzie zyskał dopiero na przełomie XV i XVI wieku. Świątynia posiadała dwa pierścienie murów obronnych z wieżami i bastionami. Wewnątrz zachował się oryginalny XIII ołtarz. Kościół został opuszczony i zaczął popadać w ruinę po masowym exodusie do Niemiec po 1990 roku społeczności saksońskiej wyznania ewangelickiego. Dopiero od 2001 roku młody Niemiec, Sebastian Bethge, osiadł w zespole ufortyfikowanym i próbuje ożywić lokalną społeczność oraz kościół. Sebastian jest członkiem Fundacji Korona w Berlinie, która sfinansowała i zainicjowała prace konserwatorskie w obiekcie.

GPS:

  • 46.12549, 24.81801

Nawiguj: https://goo.gl/maps/2MyAqJvDs1o

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply