Kościół warowny w Codlea

Posted by

Codlea, to miejscowość w rumuńskiej Transylwanii, położona na zachód od Braszowa. Historia tego miejsca sięga czasów krzyżackich, kiedy to zakon wybudował na pobliskim wzgórzu tzw Czarny Zamek. Miało to miejsce w prawdopodobnie w 1265 roku, przynajmniej z tego roku pochodzi pierwsza wzmianka o zamku, bo Krzyżacy przybyli na te tereny w latach 1211 – 1225. Dziś już fortecy nie zobaczymy, bo została całkowicie zniszczona w 1345 roku, podczas najazdu Tatarów. Na otarcie łez pozostaje nam tutejszy ufortyfikowany, saksoński kościół ewangelicki, który został zbudowany w XIII wieku. Początkowo była to budowla romańska, która styl gotycki otrzymała po przebudowie w XV wieku. W tym okresie świątynia została też ufortyfikowana, by mogła chronić tutejszą ludność przed najazdami tatarskimi. Pierwotnie warownia miała trzy pierścienie obrony, lecz po pożarach w 1685 i 1701 i rozbiórkach w XIX wieku do dziś zachował się tylko kościół i resztki umocnień. Z licznych wież obronnych przetrwały do dziś tylko trzy: țesătorilor, dogarilor i fierarilor. Ta ostatnia została przebudowana na dzwonnicę, ma wysokość 65 metrów i kryje cztery dzwony, z których najstarszy pochodzi z 1477 roku. Sufit świątyni zdobią piękne kasety, których jest w sumie 252 szt i zostały wykonane w 1702 roku. Z podobnego okresu są organy zbudowane w 1709 r. Kościół udostępniony jest do zwiedzania i pod nr telefonu 0040-268-251-853 można zamówić usługę przewodnicką w językach Rumuńskim, niemieckim a nawet saksońskim.

GPS: 45.70003, 25.44604

Nawiguj: https://goo.gl/maps/7BnXtioUTAU2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply