Kościół warowny w Criț

Jadąc szlakiem rumuńskich kościołów warownych przez Transylwanię warto zajechać też do wioski Criț. Położona jest ona na wschód od słynnej Sighisoary przy drodze DN 13. Ufortyfikowany kościół ewangelicki w Criț pochodzi z 1793 roku i powstał w miejscu starszego, z 1270 roku. Warownia otoczona była wysokimi prawie na 8 metrów murami i posiadała pięć wież. W XIX wieku, kiedy ustała obronna rola budowli część fortyfikacji rozebrano na materiał budowlany, w 1925 roku zawaliła się wieża północno-wschodnia, ale w 1955 roku, ale została odbudowana. Gruntowną renowację z funduszy europejskich świątynia przeszła w 2013 r. Wewnątrz świątyni zachował się oryginalny wystrój, oraz meble z lat 1666 – 1822.

GPS:

  • 46.12289, 25.01728

Nawiguj – https://goo.gl/maps/kAZXD86CoUD2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Więcej przewodników i map
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply