Kościół warowny w Şoarş

Posted by

Şoarş to jedna z najstarszych wsi w rumuńskiej Transylwanii, pierwsze pisemne wzmianki o wsi pochodzą z 1206 roku. Znajdziemy tu jeden z najważniejszych zabytków architektury gotyckiej w rejonie Făgăraş, czyli ufortyfikowany kościół ewangelicki. Jego budowa rozpoczęła się prawdopodobnie w 1450 roku, a zakończyła w 1470 roku. Fortyfikacje mające zapewnić bezpieczeństwo i schronienie miejscowej ludności dobudowano w 1507 roku. Były to mury obronne wzmocnione wieżami obronnymi. Za murami znajdowały się pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze dla mieszkańców wioski. Jednak większość tych budowli i fortyfikacji rozebrano w pierwszej połowie XX wieku i nie zachowały się do dziś. Dziś możemy podziwiać już tylko kościół, który też nie jest w najlepszej kondycji, był remontowany w latach 1805-1806, ale stracił wtedy oryginalne gotyckie sklepienia. Barokowy ołtarz powstał w 1745 roku, o czym świadczy napis wyryty na jego tyłach. Ambona ozdobiona czterema malunkami przedstawiającymi czterech ewangelistów została wykonana w 1745 roku i odrestaurowana w 1839 roku. Organy zostały wykonane w 1838 r. i remontowane w 1912 r., przez rzemieślnika Carla Einschenka. Mechanizm zegara wieżowego pochodzi z 1843 roku, natomiast wieża kryje cztery dzwony, mniejszy pochodzi z 1777 roku, dwa średnie z 1922 roku, a największy z 1937 roku. Po drugiej stronie drogi znajduje się ewangelicki dom parafialny, zbudowany w 1828 roku i zaliczany również do zabytków.

GPS: 45.92803, 24.92973

Nawiguj: https://goo.gl/maps/YH8cAJk9GQR2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply