Kościół warowny w Turia

Posted by

Turia nie leży na popularnym szlaku ufortyfikowanych kościołów w Transylwanii. Położona jest po drugiej, wschodniej części masywu Karpat, na wschodnich zboczach Gór Bodoc. Wieś ma raczej charakter rolniczy, choć w pobliżu znajduje się uzdrowisko z wodami leczniczymi Băile Balvanyos. Za to ma bardzo stare korzenie, gdyż na terenie wsi odkryto ślady osady z epoki brązu i pozostałości osady dackiej. Jedynym widocznym zabytkiem jest tutaj ufortyfikowany, ewangelicki zreformowany kościół z XVI wieku. Początkowo było to rzymskie sanktuarium przebudowane w czasach gotyku. Natomiast ostatnia przebudowa miała miejsce w XIX wieku, mimo to zachowało się sporo elementów dawnej warowni, jak mury obronne i wieża obserwacyjna. Wieża datowana jest na 1770 roku, kryta jest dachem gontowym i na jej szczycie można dojrzeć dawne otwory strzelnicze. Niestety nic więcej na temat historii kościoła nie udało mi się wyszperać w internecie.

GPS: 46.04912, 26.04149

Nawiguj: https://goo.gl/maps/rbsTGC1XSVz

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply