Grupa Biwakowa to serwis dla osób kochających podróże i caravaning. Lubiących biwakowanie na dziko lub na campingach. To również mapa campingów, darmowych miejsc biwakowych oraz atrakcji turystycznych. Darmowe miejsca biwakowe, campingi i pola namiotowe to nasza domena.
Kościół Wszystkich Świętych w Wittenberdze jest jedną z najsłynniejszych świątyń za sprawą Marcina Lutra, który w 1517 roku do drewnianych drzwi przybił 95 tez wzywając do dysputy o kryzysie w Kościele katolickim. Późnogotycki kościół stanowiący obecnie najważniejszą część kompleksu zamkowego w Wittenberdze został zbudowany w latach 1490–1511 na zlecenie władcy Saksonii - Fryderyka Mądrego. Świątynię gruntownie przebudowywano w XVIII i odbudowano w XIX wieku w duchu neogotyckim ze zniszczeń wojny siedmioletniej. W obecnym kształcie kościół jest neogotycki, w formie trójnawowej pseudohali, z zintegrowanym z częścią nawową długim zamkniętym poligonalnie prezbiterium z obejściem. Od strony północnej znajduje się wejście, gdzie na dawnych drewnianych drzwiach Marcin Luter miał przybić swoje 95 tez. Obecne drzwi są brązowe z XIX wieku. Powyżej nich znajduje się portal z tympanonem, na którym widnieje malowane przedstawienie Ukrzyżowania, adorowanego przez Lutra i Melanchtona na tle rzeki Łaby i panoramy Wittenbergi. Wewnątrz możemy zobaczyć m.in. portret Lutra, pędzla Łukasza Cranacha Młodszego, brązową chrzcielnica wykonana przez P. Vischera z Norymbergi, późnogotyckie nagrobki Jana Stałego i Fryderyka Mądrego. W oknach ścian bocznych XX-wieczne witraże, przedstawiające herby miast, które pierwsze przyjęły luteranizm. Wśród nich znajdują się herby polskich miast - Gdańska, Wrocławia, Poznania i Gorzowa Wielkopolskiego. W kościele został pochowany też Marcin Luter.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.