Kozacka wartownia spalskiej rezydencji w Dąbrowie

Posted by

Kiedy Polska była pod zaborami miejscowość Spała w województwie łódzkim stała się letnią rezydnencją Carów rosyjskich. Szczególnie upodobał ją sobie Car Mikołaj II, który chętnie przyjeżdżał tu na polowania. Na jego potrzeby w Spale wybudowano potężną letnią rezydencję z zapleczem hotelowym i technicznym. Zwykły śmiertelnik nie miał wtedy możliwości przebywania w Spale. Strzegły jej wojska kozackie, a na rogatkach, przy drogach wjazdowych do miejscowości wybudowano stróżówki, w których służbę wartowniczą pełnili Kozacy.

Były to charakterystyczne domki w stylu północnorosyjskim. Do dziś zachowały się trzy takie strażnice, jedna znajduje się za rzeką Pilicą przy drodze w kierunku Ciebłowic, druga na drodze wylotowej ze Spały w kierunku Tomaszowa i trzecia najmniej przebudowana i najbardziej oryginalna we wsi Dąbrowa, na północny zachód od Spały. Wygląda ona niesamowicie pośród typowych wiejskich domów Mazowsza, jak by przeniesiona z rosyjskiej kreskówki. Obecnie jest prywatnym budynkiem mieszkalnym, więc możemy ją tylko zobaczyć z zewnątrz, ale cieszy fakt, że właściciel dba o dobry wygląd tej niesamowitej północnorosyjskiej budowli.

GPS: 51.55833, 20.09923

Nawiguj: https://goo.gl/maps/D2qj15ePx3z

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply