Koźlak w Mięćmierzu

Posted by

Około 3 km na południowy zachód od Kazimierza Dolnego znajdziemy starą flisacką osadę, położoną nad przełomowym odcinkiem Wisły, która obecnie pełni rolę malowniczej wsi letniskowej. Zachowało się tu kilka starych chat, inne zabytkowe zostały tu przeniesione z przeznaczeniem na domki letniskowe, dzięki czemu wioska ma swój niepowtarzalny klimat.

Jednak najciekawszym obiektem, przeniesionym tu z wioski Osiny, jest stary wiatrak koźlak, który dziś stoi na nadwiślańskiej skarpie, będącej jednocześnie punktem widokowym na przełom Wisły i zamek w Janowcu. Jest to jeden z niewielu zachowanych wiatraków tego typu na terenie województwa lubelskiego i w 1986 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Wiatrak który datowany jest na 1911 rok został tu przeniesiony w 1975 roku i wnętrze zaadaptowano na cele mieszkalne. w 2013 roku uruchomiono tu sezonową kawiarnię o nazwie Pod Skrzydłami. Możemy tu dojść pieszo z Kazimierza Dolnego, dojechać rowerem lub polną drogą samochodem.

GPS: 51.30858, 21.9037

Nawiguj: https://goo.gl/maps/xGnQmvNuCcQw9EL19

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply