Kremnica

Posted by

Kremnica reklamuje się jako miasteczko położone nie tylko w centralnej Słowacji, ale niemal w geograficznym środku Europy. Od stuleci związana z wydobyciem cennych kruszców, przede wszystkim złota, była jednym z najbogatszych miast ówczesnych Węgier. Oprócz górnictwa do rozwoju miasta przyczyniło się też otwarcie w 1329 roku mennicy królewskiej. Według historyków jest to najstarsza działająca do dziś mennica na świecie – i już to jest ciekawostką dla której warto miasteczko odwiedzić. Zachowało się tu sporo starych kamieniczek, fragmenty średniowiecznych murów obronnych z bramą i kilkoma basztami, bardzo ciekawy jest rozległy, pochyły rynek z bogato zdobioną kolumną morową. Polecam odwiedzenie położonej na wzgórzu najstarszej części miasteczka (płatne – 3 euro). W obrębie murów znajdziemy zamek miejski (městsky hrad), karner (kaplicę grzebalną) i gotycki kościół św Katarzyny, z pięknymi organami (mieliśmy okazję posłuchać, robią wrażenie!). Warto też wspiąć się na wieżę, widać z niej pięknie całe miasteczko i okolicę.

GPS: 48.702572, 18.917532

Nawiguj: https://goo.gl/maps/f7Zu51jSiKZa3tuH8

Dodała: Anna Bańczyk

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply