Kryžių kalnas

Posted by

Litewska Góra Krzyży to ponoć najbardziej na świecie miejsce owiane podaniami i legendami z tak ogromną ilością przyniesionych przez ludzi krzyży. Położone jest ono kilkanaście kilometrów na północ od Szawli, w pobliżu miasteczka Meszkucie. Góra Krzyży to wyjątkowe miejsce, pielgrzymują tu ludzie z wielu krajów pozostawiając na górze krzyże ze swoimi intencjami i prośbami o łaskę. Ci co nie przywiozą ze sobą swojego krzyża nie powinni się martwić, na miejscu mogą go zakupić, a wybór jest przeogromny, różne rodzaje, różne wielkości, każdy znajdzie coś dla siebie. Prawdopodobnie pierwsze krzyże zostawili tu bliscy poległych powstańców 1831 roku, jednak pierwsza pisana wzmianka o górze pojawiła się dopiero w 1850 roku. Ludzie to taki gatunek, że im bardziej im się czegoś zabrania, to bardziej na złość to robią i tak było z krzyżami w tym miejscu, kiedy to w 1863 r. władze carskie zakazały ich ustawiania, to właśnie w tym okresie przybyło ich najwięcej. W czasach komunistycznych Góra Krzyży tak przeszkadzała ówczesnym władzom, że kazali buldożerami zrównać to miejsce z ziemią. Oczywiście na niewiele się to zdało, chwilę potem pojawiały się nowe i kolejne… Jeszcze cztery razy próbowano zniszczyć to miejsce, ale nie udało się tego dokonać komunistom i miejsce stało się symbolem niezłomnej wiary narodu, doznanych cierpień i nadziei. Obecnie znajduje się tu przeszło 100 tysięcy dużych i małych krzyży i ciągle z dnia na dzień ich przybywa. Warto też wspomnieć, że Kryžių kalnas odwiedził też 1993 r. papież Jan Paweł II. Oczywiście jak przy każdej większej atrakcji tak i tu znajdziemy płatny parking, informację turystyczną, małą gastronomię i stoiska z pamiątkami i krzyżami.

GPS:

  • 56.01527, 23.41665

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply