Krzyż upamiętniający Christo Botewa

Posted by

Współrzędne GPS:
43.15431190601707, 23.584045522097682
Kraj / województwo:
Bułgaria
Opis atrakcji:

Krzyż upamiętniający Christo Botewa znajduje się w miejscu o nazwie Okołczica, to miejsce jego śmierci. Christo Botewa żył odważnie i gwałtownie, zaledwie w wieku 28 lat przeszedł do historii z pragnieniem wolności i wolą uwolnienia bułgarskiego narodu. Oprócz swojego heroicznego wyczynu pozostawił po sobie niezwykłą poezję i pełne pasji dziennikarstwo polityczne.

Jest w jego biografii także “polski ślad” – w gazetach „Typan” i „Budilnik” Botev współpracował z artystą Henrykiem Dębickim, urodzonym w 1830 roku w Warszawie. Ze względu na swój emigracyjny los Dębicki nie był znany w Polsce – po powstaniu styczniowym w 1863 roku wyemigrował do Rumunii. Mało kto wie, że Botew nie tylko czytał po polsku, ale i tłumaczył. W Bukareszcie odwiedzał „polski klub”, którego mottem było „Za naszą i waszą wolność”. W Braile Botew i Dębicki tworzyli genialną publicystykę polityczną.

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply