Kursaal de Besançon

Posted by

Współrzędne GPS:
47.23479042567218, 6.026809669192822
Kraj / województwo:
Francja
Opis atrakcji:

Kursaal w Besançon to budynek pierwotnie stworzony z myślą o cyrku, przeznaczony dla gości uzdrowiska i żołnierzy stacjonujących w Besançon pod koniec XIX wieku. Budynek znajduje się pod numerem jeden, Place du Théâtre, w samym sercu historycznego centrum. Pod koniec XIX wieku w Szwajcarii, Niemczech i ogólnie w Europie narodził się znaczny sukces uzdrowisk termalnych. W wielu miastach powstały zakłady kąpielowe, zwłaszcza w Besançon, gdzie w 1891 roku utworzono Compagnie des Bains-Salins de la Mouillère: wtedy Besançon przyjęło nazwę Besançon-les-Bains.

W 1892 roku Madame Péllegrin zapragnęła wybudować salę widowiskową dla gości uzdrowiska i dla stacjonującego w mieście wojska. Planowany przyszły budynek będzie wyposażony w salę cyrkową (przyszły „Grand Kursaal”) i dużą brasserie (w głównym budynku obecnie mieści się sala Proudhon). Oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło pod koniec 1893 roku, jednak duże obciążenia finansowe i właścicielka, Madame Pellegrin, nie była już w stanie spłacać kredytów zaciągniętych na budowę obiektu. Kursaal i przyłączone do niego budynki zostaną zajęte.

14 marca 1895 po naradzie Rady Miejskiej Besançon miasto zdecydowało się na zakup budynku. Kursaal w Besançon staje się wówczas główną salą imprezową miasta. W 1970 roku władze miejskie zamknęły zakład ze względu na stan zniszczeń. Na zlecenie Burmistrza Roberta Schwinta Miasto przeprowadziło w 1979 roku generalny remont budynku i utworzenie w podziemiach sali konferencyjnej, która miała stać się przyszłym Petit Kursaal. We wrześniu 1982 roku zainaugurowano Kursaal. Dziś w Besançon kursaal odbywają się bale, kongresy, posiedzenia zarządu, różne wystawy, pokazy kinowe, przedstawienia teatralne, niektóre spotkania polityczne, a także koncerty.

dodał: Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply