Kwatera Himmlera Hochwald

Posted by
No votes yet.
Please wait...
Współrzędne GPS:
54.149830, 21.853475
Kraj / województwo:
Polska / warmińsko-mazurskie
Opis atrakcji:

W środku lasu, na Mazurach, tuż koło wsi Pozezdrze, Organizacja Todt, podczas II wojny światowej przystąpiła do budowy tajnych obiektów. Miała to być polowa kwatera Heinricha Himmlera o nazwie Hochwald. Prace przy budowie ukończona w 1941 roku. Do kwatery prowadziło odgałęzienie linii kolejowej Kętrzyn – Węgorzewo – Giżycko, a na bocznicy stał zamaskowany pociąg specjalny Himmlera – Heinrich, a od roku 1943 Steiermark.

Kwatera składała się z pięciu potężnych żelbetowych schronów. Dostępu do niej broniły pola minowe, zasieki z drutu kolczastego. Dodatkowo obiekt chronił specjalny batalion policji. Kwatera pod koniec II wojny światowej została wysadzona w powietrze, a tutejszy punkt dowodzenia został przeniesiony do do Wilczego Szańca.

Obecnie teren kwatery Himmlera jest udostępniony do zwiedzania. Bunkry zwiedzamy nieodpłatnie i samodzielnie. Trasa jest oznakowana, a historię tego miejsca przybliżą nam tablice informacyjne ustawione przy zachowanych obiektach.

Galeria:
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply