Lacul Bucura

Posted by

Jezioro Bucura położone jest w Górach Retezat, to jedno z najwyższych pasm górskich, rumuńskich Karpat Południowych. Jezioro leży na wysokości 2040 m n.p.m., w kotle polodowcowym, pod najwyższym szczytem Retezatu – Vârful Peleaga (2509 m n.p.m.). Jest to teren Parku Narodowego Retezat, jednak nad jeziorem wytyczono oficjalne pole biwakowe, jest to dobra baza wypadowa na najwyższe szczyty tych gór. Dojdziemy tu licznymi szlakami przez góry z miejscowości turystycznych położonych u podnóża Reteazatu, jednak najłatwiej i najszybciej rozpocząć trasę z Poiany Pelegii – https://grupabiwakowa.pl/retezat, do której da się dojechać autem 4X4 od jeziora Gura Apelor. Do niedawna można tu było dojechać też autem osobowym, ale droga jest już tak zniszczona, że strażnicy P.N. raczej nie wpuszczają na nią aut niżej zawieszonych. Wracając jednak do jeziora, ma ono powierzchnię około 0,105 km² i w najgłębszym miejscu ma 15,5 m. Objętość jeziora to 625,000 km³, a jego przybliżone wymiary wynoszą 550 m X 225 m. Zasilane jest ono licznymi potokami, topniejącym długo śniegiem i wodą deszczową. Wypływający z niego potok zasila niższe i mniejsze jeziorko Lia, zresztą w okolicy Bucury znajdziemy jeszcze kilkanaście mniejszych jeziorek, do których też można odbyć wycieczki. Jednak z tego miejsca najczęściej zdobywany jest najwyższy szczyt Peleaga, dlatego też w sezonie letnim działa tu też placówka Salvamontu – rumuńskich ratowników górskich. Po sezonie ich dyżurka, czyli mały drewniany domek wykorzystywana jest przez turystów jako schron.

GPS:

  • 45.35949, 22.87507

Nawiguj: https://goo.gl/maps/kn8LbNyCnHs

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply