Lacul Roșu

Posted by

Rumuńskie Jezioro Czerwone położone jest u stóp gór Hăsmaş, w sąsiedztwie słynnego wąwozu Bicaz. Dojedziemy do niego drogą DN 12C od strony wschodniej z miasta Bicaz, natomiast od zachodu z miejscowości Georgheni. To urokliwe jezioro powstało w 1837 roku, kiedy to na skutek długotrwałych opadów obsunęło się zbocze góry Ucigasu, blokując potoki Licas, Oii i Rosu. W taki oto sposób powstało największe, naturalne jezioro górskie w Karpatach Rumuńskich. Jego nazwa pochodzi od czerwonych tlenków i wodorotlenków żelaza, które dają zabarwienie osadom dennym. Już w 1857 roku przybyli tu pierwsi turyści, natomiast w roku 1910 rozpoczęto budowę drogi łączącej Transylwanię z Mołdawią. Po jej ukończeniu zbiornik stał się znacznie bardziej dostępny i oczywiście znany. Przez tyle lat, aż do czasów dzisiejszych zachowały się sterczące z wody kikuty jodeł, dodające jeziorku uroku i dzikości. Zbiornik najbardziej efektownie wygląda jednak z wysokości okolicznych szczytów, głównie z Suhardul Mic (1344 m n.p.m.), na który zaprowadzi nas szlak niebieskich trójkątów. Lacul Rosu położone jest na wysokości 980 m n.p.m, a jego powierzchnia wynosi 11,47 ha. Rozciąga się na długości 2,83 km, a maksymalna głębokość waha się w granicach 10,5 metrów. Pomiędzy brzegiem jeziora a wąwozem Bicaz powstała mała turystyczna osada, oferująca znaczną ilość miejsc noclegowych o zróżnicowanym standardzie. U podnóża Suhardul Mic funkcjonuje Cabana Suhard, zaś w sąsiedztwie jeziora usytuowano camping. Liczne restauracje oferują smaczne potrawy, jest również kilka sklepów oraz dużo straganów z pamiątkami. Niestety Jezioro Czerwone w sezonie wakacyjnym traci swój urok, gdyż sąsiedztwo takiej atrakcji jak wąwóz Bicaz powoduje, iż jest oblegane przez turystów. Znalezienie miejsca parkingowego nastręcza już dużo problemów, a amatorzy wycieczki łódką muszą się liczyć z kolejkami w miejscowej wypożyczalni sprzętu pływającego. Po wakacjach, które w Rumunii trwają trochę dłużej, niż w Polsce i kończą się w połowie września, robi się tu już spokojnie i przytulnie i jest to chyba najlepsza pora by podziwiać uroki tego miejsca.

GPS:

  • 46.79042, 25.78667

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply