Laggträsket Storstuga

Posted by

1. GPS: 65.452004, 18.358797
2. Nazwa miejsca: Laggträsket Storstuga
3. Kraj: Szwecja
4. Rodzaj miejsca: Parking i domek traperski, gdzie możemy się schronić przed chłodem i zimnem oraz przenocować
5. Okolica: Nad jeziorkiem
6. Rodzaj nawierzchni miejsca: szutr, poszycie leśne
7. Dojazd drogą: szutr
8. Dla pojazdów: wszystkich
9. Ilość miejsca: kilka pojazdów
10. Infrastruktura: parking/domek traperski/pięć miejsc do spania (potrzebne własne karimaty)palenisko/drewutnia/ława i stół w środku i na zewnątrz
11. Ognisko: możliwość rozpalenia
12. Opał: pod dostatkiem, przygotowany
13. Możliwość rozbicia namiotu: tak
14. Niedogodności i zakazy: w pobliżu kilka takich domków, w sezonie może być zajęty
15. Inne zalety: suchy dach nad głową, darmowy nocleg w domku traperskim
16. Zasięg i internet: OK
17. Data pobytu: 2.01.2019

Więcej informacji na http://3dom.travel/2019/01/31/laggtrasket-storstuga-szwecja/

Tego dnia wieczorem dojeżdżamy nad jezioro Laggträsket koło Slagnäs, nad którym, mamy nadzieję, znajduje się domek traperski. Dziś na dworze znów około -20°C, więc dobre miejsce by przygotować posiłek jest nam potrzebne.

Mamy szczęście. W domku jest miejsce do spania dla 5 osób, ława i miejsce na ognisko. Świeczki i świeczniki dodają nastroju. Ponieważ nie mamy karimat, postanawiamy jednak spać w namiocie.

Storuga to następny typ darmowego miejsca na nocleg, który znaleźliśmy objeżdżając Bałtyk. Dosłowne tłumaczenie ze szwedzkiego to “duży pokój”. I storuga jest właśnie czymś takim. Wchodzi się do dużego pomieszczenia, w którym się śpi, je i pali ognisko. Wspaniałe rozwiązanie.

Znajdziemy tutaj też szutrowy parking na dwóch lub trzech samochodów i drewutnię z zapasem drewna. Niedaleko jest jeziorko.

Dokładniejsze oględziny wnętrza domku traperskiego wykazały, że stoi on przynajmniej od 1982, bo z taką datą znaleźliśmy najstarszy wpis na ścianie. Co ciekawe, to poza wpisami na ścianach, domek jest bardzo zadbany i nie wygląda na swoje conajmniej 35 lat. Ciekawe, czy takie instalacje mogły by się utrzymać w Polsce, czy zostały by zniszczone przez wandali.

Z informacji dla użytkowników wynika, że jest on używany głównie przez wędkarzy. W okolicy znajduje się kilka takich domków traperskich i widać, że są w ciągłym użytkowaniu, ale są też na bieżąco konserwowane, uzupełniane jest drewno i świeczki.

Dodał: Wojciech Doganowski

Zobacz na pełnej mapie Laggträsket Storstuga

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply