Lanckorona

Posted by

Lanckorona, to urokliwa wieś w Małopolsce, położona zaledwie o 36 km od Krakowa i 7 km od Kalwarii Zebrzydowskiej. Wieś zbudowano na zboczu Góry Lanckorońskiej (550 m n.p.m), która oferuje wspaniałe widoki na okolicę, a przy dobrej widoczności zobaczymy Babią Górę, a nawet Tatry. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1361 roku, a w 1366 roku otrzymała prawa miejskie. Pod koniec XVI wieku Lanckorona była miastem królewskim. Miasto prawa miejskie utraciło w 1934 r. Główną atrakcją miejscowości jest jej XIX wieczna, drewniana zabudowa, która tworzy niepowtarzalny klimat tego miejsca. Większość z nich jest pieczołowicie odrestaurowana i często pełni rolę kawiarenek i galerii, gdyż to miejsce upodobało sobie wielu artystów. Najwięcej drewnianych perełek znajdziemy w rynku i jego okolicach. Niestety urok rynku szpecą wszędzie parkujące samochody i gdyby tą cześć Lanckorony wyłączyć z ruchu, klimat i wygląd rynku byłby o niebo lepszy. By lepiej poznać wieś, jaj atrakcje i najbliższą okolicę utworzono tu 5 znakowanych tras spacerowych. Czerwoną – Dawny Trakt Królewski, niebieską: Droga na Moczary, żółtą: Aleja Cichych Szeptów, zieloną: Aleja Zakochanych i brązową: Droga do Dawnego Kamieniołomu. Oprócz spacerów urokliwymi uliczkami Lanckorony, warto też odwiedzić XIV-wieczny kościół św. Jana Chrzciciela i ruiny zamku z XIV wieku.

GPS:

  • 49.84509, 19.71498

Nawiguj: https://goo.gl/maps/syKmjoUKWZH2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply