Lasumiła – najgrubsza jodła w Polsce

Posted by

Biwakując, według mnie w najbardziej fajnym miejscu w Bieszczadach, czyli w Jabłonkach na stawach – https://grupabiwakowa.pl/jablonki-na-stawach, możemy urządzić sobie lekką i przyjemną wycieczkę do najgrubszej jodły w Polsce. Wyruszyć możemy wprost z pod wiaty piknikowej, lub podjechać jeszcze 500 m do parkingu początkującego ścieżkę ścieżkę przyrodniczą. Spacer w zależności skąd wyruszymy nie zajmie nam więcej niż 1-1,5 godziny w dwie strony. Trasa jest oznakowana i lekka, więc spokojnie możemy wybrać się na nią z dziećmi.

Tutejsza jodła została ogłoszona najgrubszą jodłą w Polsce w 2013 roku, kiedy to została powalona przez wiatr jej poprzedniczka, która rosła też w Bieszczadach koło Pszczelin. Szczegółowe pomiary wykazały, że jodła ma 519 cm w obwodzie, 165 cm w pierśnicy (średnica na wysokości 130 cm) i 35 metrów wysokości. Jodła z Pszczelin była o kilka metrów wyższa, ale była minimalnie cieńsza. Rok później ogłoszono konkurs na imię tego pomnika przyrody. Napłynęły na niego 282 propozycje i wybrano imię Lasumiła, które zaproponowała Małgorzata Niwa z Żarek.

GPS: 49.25005, 22.2973

Nawiguj: https://goo.gl/maps/5gSyckUMPQxqnTd88

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply