Latarnia Morska Rozewie

Posted by

Latarnia Morska Rozewie ma największy zasięg nominalny światła na polskim wybrzeżu i położona jest pomiędzy Latarnią Morską Stilo a Latarnią Morską Jastarnia. Wybudowano ją w 1822 roku, potem jeszcze dwukrotnie przebudowano w 1910 i 1978 roku. Ostatnia przebudowa wiązała się z jej podwyższeniem o 8 metrów, gdyż zaczęły ją przysłaniać pobliskie drzewa Rezerwatu Przyrody Przylądek Rozewski. Latarnię znajdziemy przy ul. Leona Wzorka 1, pan Wzorek był tu latarnikiem w latach 1920 -1939, ale po wybuchu II wojny światowej został zamordowany przez hitlerowców. Jednak latarnia nie nosi jego imienia, a jedynie ulica przy której stoi. Latarnię natomiast nadano imieniem Stefana Żeromskiego, który często odwiedzał Rozewie i ponoć nawet spał w latarni. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania i oprócz tarasu widokowego urządzono w nim niewielkie Muzeum Latarni Morskich. Zachował się tu też poprzedni reflektor, który pozostał na swoim miejscu po modernizacji wieży, nowy zainstalowano wyżej pozostawiając stary na swoim pierwotnym miejscu. Zasięg nowego wynosi 48,2 km, zamontowany jest na wieży o wysokości 32,7 m., co razem z klifem daje wysokość 8383 m n.p.m. Obok właściwej latarni stoi też mniejsza, nieczynna dziś latarnia, której światło było prawie 10 metrów niżej, bo 72,2 m n.p.m., a jej wieża wysoka jest na 23,8. Zwiedzanie czynnej latarni możliwe jest od maja do września, przy czym w miesiącach wakacyjnych czas otwarcia jest wydłużony, wstęp jest odpłatny i na tą chwilę wynosi 8 zł, ulgowy bilet to koszt 5 zł.

GPS: 54.83039, 18.33628

Nawiguj: https://goo.gl/maps/of3ifkAUkXr

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply