Leśna

Posted by

Leśna, to niewielkie, lecz ciekawe miasteczko na Dolnym Śląsku, na Pogórzu Izerskim. Miasto leży nad trzema rzekami: Kwisą, Bruśnikiem i Czarnym Strumieniem, a historycznie należy do Łużyc. Pierwsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z 1144 roku, a najstarszy obecnie zabytek, to kościół pomocniczy pw. Chrystusa Króla, pochodzący prawdopodobnie sprzed 1346 r. Pierwotnie był to kościół ewangelicki. Obecny wygląd zawdzięcza odbudowie po pożarze w 1702 roku. Druga ciekawa świątynia to kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela, wybudowany w latach 1852-1853, posiada neogotyckie wyposażenie wnętrza z XIX w. Jednak chyba najciekawszym obiektem jest tu zabytkowy ratusz z 1699 roku, który zdobi leśniański rynek. Otacza go zespół zabytkowych kamieniczek pochodzących w większości z XIX w. W sumie na listę zabytków wpisano tu około 18 domów mieszkalnych. Zachowała się tu też wieża szubieniczna, ten unikatowy zabytek datowany jest na XII wiek. W południowej części miasteczka znajdziemy sztolnie, które były budowane przez jeńców oddziałów obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Natomiast w północnej części miasteczka, zwanej Leśna – Baworowo, znajdziemy ruiny pałacu z 1880 roku, wraz z parkiem z XIX w.

GPS:

  • 51.02315, 15.2633

Nawiguj: https://goo.gl/maps/DMqYVDP7G5Q2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply