Lipowo. Śladami powieści Katarzyny Puzyńskiej – Bunkier

Posted by

Współrzędne GPS:
53.34176567388199, 19.418901319197882
Kraj / województwo:
Polska / Kujawsko-pomorskie
Opis atrakcji:

Na terenie Gminy Zbiczno odgrywa się akcja sagi o “Lipowie”. Jest to seria powieści kryminalnych z wątkiem psychologicznym i obyczajowym autorstwa Katarzyny Puzyńskiej. Książkowe “Lipowo” tak naprawdę jest Pokrzydowem, a akcja dzieje się również w okolicznych miejscowościach. Pierwsza książka pn. “Motylek” została wydana w roku 2014 r. Od tamtego czasu kolejne publikacje skradły serca czytelników, a w lipcu 2021 r. premierę będzie miał 13 tom z serii, zatytułowany “Martwiec”.

Na początku 2021 r. Gmina Zbiczno wraz z organizatorami corocznych zlotów fanów powieści, przystąpiła do realizacji projektu, mającego na celu stworzenie ścieżki informacyjnej “Lipowo. Śladami powieści”, która składa się w sumie z 20 tablic, ustawionych w miejscach opisywanych w książkach. Ich opracowanie graficzne na zlecenie Urzędu wykonał pan Marcin Moneta.

Bunkier pochodzi z okresu międzywojennego, betonowy, wystający ok. 2 m nad powierzchnię. Osłaniał on stanowisko ciężkiego karabinu maszynowego. Położony w lasach na północ od Brodnicy odcinek usytuowano wzdłuż podmokłej doliny połączonych ze sobą jezior Bachotek, Strażym, Zbiczno i Ciche. Zdecydowano o budowie schronów tylko na przesmykach między jeziorami. Do prac skierowano żołnierzy z 63 pp, organiczny batalion saperów z 4 DP oraz 50 robotników cywilnych.

Źródło: Gmina Zbiczno

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply