Lisková Jaskinia

Posted by

Współrzędne GPS:
49.09176807495745, 19.344756363395305
Kraj / województwo:
Słowacja
Opis atrakcji:

Jaskinia Liskovska znajduje się na wschód od Rużomberka w pobliżu wsi Lisková . Wiadomo od niepamiętnych czasów, że główne wejście znajduje się na wysokości 500 m n.p.m. w skalnym portalu, na zachód od niego znajdują się inne otwory prowadzące na wyższe piętra. System jaskiń jest tworzony na wzgórzu Mních, które znacznie wyróżnia się na tle otaczającego terenu, tuż obok rzeki Váhu . Jest to najbardziej dostępna duża jaskinia na Słowacji.

Całkowita długość przestrzeni jaskiniowych sięga obecnie 4145 ms, a rozpiętość pionowa wynosi 74 m. Dziwne jest, że podziemne przestrzenie są rozłożone na stosunkowo małym rzucie około 100 x 120 m. Temperatura w jaskini jest stabilna na poziomie około 7- 8°C przez cały rok.

W jaskini dokonano ważnych znalezisk archeologicznych . Już od XVIII wieku jaskinia stała się znana znawcom i okolicznym mieszkańcom. Jej tereny są w znacznym stopniu zniszczone przez niefachowo przeprowadzone badania i wybijanie się wypełnienia spieku . Najstarsza osada w jaskini pochodzi z wczesnej epoki kamiennej . W jaskini znaleziono wyłupiaste narzędzia kamienne i fragmenty miedzianej biżuterii.

Źródło Wikipedia

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply