Litomyšl

Posted by

Litomyšl jest jednym z najpiękniejszych czeskich miasteczek. Położony jest w środkowo-wschodnich Czechach, w kraju pardubickim, pomiędzy Górami Orlickimi a Górami Železnymi. Historia miasta sięga roku 981, kiedy to na szlaku handlowym łączącym Czechy z Morawami wybudowano zamek. Chwilę po tym do osady przybywają benedyktyni i budują tu klasztor z fundacji księcia Brzetysława II. Klasztor przejmują potem Premonstratensi, których sprowadza tu w 1145 roku biskup Jindřich Zdíka. W 1259 roku Litomyšl otrzymuje prawa miejskie i powstaje tutaj biskupstwo. Największy rozkwit miasto przeżywa w XVI wieku, później jednak podupada na skutek licznych pożarów. Najważniejszym zabytkiem miasta jest renesansowy zamek z lat 1567–1585, wpisany w 1999 roku na listę UNESCO – https://grupabiwakowa.pl/zamek-w-litomyslu. Nie powstał on jednak na podwalinach starego zamku, lecz na miejscu dawnego klasztoru benedyktynów. Bajkowy jest tu też bardzo długi 500 metrowy rynek z pięknymi renesansowymi i barokowymi kamieniczkami, który wieńczy gotycki ratusz. Ważnym zabytkiem jest też Portmoneum – dom celnika Portmana z malowidłami Josefa, Váchala, oraz kościoły augustianów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, z 1356–1378 i pijarów z kościołem Znalezienia Krzyża Świętego, z 1714 r. W Litomyšlu urodził się słynny czeski kompozytor Bedrzich Smetana, został on upamiętniony pomnikiem w centrum miasta.

GPS: 49.87216, 16.31122

Nawiguj: https://goo.gl/maps/FLkCztEjgJE2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply