Lotnisko Szprotawa-Wiechlice

Posted by

Historia lotniska zaczyna się na początku lat 30. XX wieku, kiedy w miejscu dawnego poligonu i obozu jenieckiego Niemcy budują pas startowy dla szybowców. Tuż przed wybuchem II wojny światowej lotnisko przekształcono w lotniczą bazę wojskową, gdzie szkolono pilotów Luftwaffe. We wrześniu 1939 roku z tutejszego lotniska wystartowało 37 myśliwców Messerschmitt Bf 109E, które zaatakowały Polskę. Lotnisko miało bardzo zmyślny kamuflaż – sztuczną trawę i drzewa, rozwijane na pasie startowym, a kilka kilometrów dalej makietę lotniska i samolotów z tektury, które miały zmylić przeciwnika podczas bombardowań.

Po II wojnie światowej lotnisko zajęła Armia Czerwona, która stworzyła tu swoją bazę wojskową, oraz całą infrastrukturę wraz z osiedlem dla żołnierzy. Zbudowano specjalnie zamaskowane hangary dla samolotów, magazyny na broń balistyczną i bunkier atomowy do składowania tego typu broni, choć prawdopodobnie takiej broni tu nigdy nie było. Teren ten wojska radzieckie opuściły w 1992 roku i zaraz po tym stał się terenem cywilnym dostępnym dla wszystkich.

Obecnie niektóre hangary lotnicze są zagospodarowane jako magazyny i hurtownie, a niektóre są opuszczone i można je zwiedzać. Na ich ścianach zachowały się jeszcze rosyjskie napisy, ale brak jest jakiegokolwiek wyposażenia. Wschodni cześć pasa startowego obecnie służy jako miejsce przystosowane do startów i lądowań lekkich samolotów sportowych, a w między czasie szkolą się tu kierowcy.

GPS: 51.560875, 15.590223

Nawiguj: https://goo.gl/maps/osCaSE6CWhF9p59W6

Dodał: Irek Jozwik

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply