Lun – Gaje oliwne

Posted by

Lun: Gaje oliwne (wyspa Pag, Chorwacja) Gaje oliwne udostępnione do zwiedzania, położone w miejscowości Lun. Rosnące tu drzewa oliwne są bardzo stare – najstarsze z nich ma ponad 1600 lat! Ich pnie i gałęzie przybierają niesamowite kształty, dzięki czemu ogród można dość długo zwiedzać z ciekawością. Wśród wiekowych drzew przechadzają się owce – długa tradycja ich hodowli na tym obszarze sprawiła, że gaje poprzecinane są pasami kamiennych murów wzniesionych dla ułatwienia wypasu i ochrony drzew.

Infrastruktura na miejscu jest przeciętna: parking, kasa biletowa, niewielki stragan z oliwnymi produktami (to informacje z września, w miesiącach letnich wybór jest zapewne większy). Zbiory oliwek odbywają się zazwyczaj w październiku, dlatego dopiero od tego miesiąca można liczyć na zakup świeżej oliwy.

Oznakowanie terenu i mapa, którą otrzymamy w kasie pozostawiają nieco do życzenia. Należy zarezerwować nieco czasu, bo obszar do zwiedzania jest dość duży. Warto zabrać porządne obuwie i wodę do picia.

Wstęp do gajów jest płatny, ale opłata jest niewielka (wręcz symboliczna). Gaj oliwny znajduje się na północnym skraju wyspy Pag, dojazd nie sprawia problemu. Wjazd na wyspę odbywa się przez most w jej południowej części lub promem z miejscowości Prizna.

Strona ogrodu oliwnego: http://www.vlm.com.hr/
Folder informacyjny po chorwacku i angielsku: http://vlm.com.hr/pdf/Vrtovi_lunskih_maslina_HR-ENG.pdf

GPS:

  • 44.68275, 14.75399

Dodał:

Waldek Węgrzyn

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply