Łupków

Posted by

Wieś w Bieszczadach na pograniczu z Beskidem Niskim i przy Granicy ze Słowacją. Największą atrakcją wioski jest tunel kolejowy wybudowany pod Przełęczą Łupkowską w 1874 r. Tunel wtedy połączył ówczesną Galicję z Węgrami i użytkowany jest do dziś. Sama wieś została już założona w 1526 roku, ale gdy powstała linia kolejowa i tunel nastąpiła konieczność wybudowania osady dla pracowników obsługi kolei i tak powstał Nowy Łupków, a stara część wsi określana była mianem Stary Łupków. Po II wojnie światowej Łupków podzielił losy innych bieszczadzkich wsi, został wysiedlony w ramach Akcji Wisła, a zabudowania zniszczone i spalone. Ostała się tylko stacja, oraz budynki infrastruktury kolejowej. Nie przetrwała tego okresu drewniana cerkiew parafialna pw. świętego Michała Archanioła, która pochodziła z okresu 1815 – 1821. Dziś zachowały się tylko jej fundamenty i stary przycerkiewny cmentarz. W latach powojennych, w czasie intensywnego pozyskiwania drewna, do Nowego Łupkowa docierała nawet Bieszczadzka Kolejka Leśna. Przez Przełęcz Łupkowską i Łupków podążał również Wojak Szwejk z powieści Jaroslava Haška. Nie dziwne więc, że poprowadzono tędy Szlak śladami dobrego wojaka Szwejka. Na jego cześć nazwano też pociąg turystyczny, który w sezonie letnim, w weekendy kursuje tu z Rzeszowa, a dalej do słowackich Medzilaborców. Również Słowacy uruchomili swój szynobus, który latem kursuje na trasie Medzilaborce – Łupków. Jednak planując wycieczkę pociągiem trzeba wcześniej upewnić się czy na pewno pociągi kursują, bo w swojej historii często były likwidowane i przywracane. Jeżeli chcemy odwiedzić to miejsce samochodem, należy się liczyć z tym, że kilkukilometrowy odcinek z Nowego do Starego Łupkowa jest szutrowy, ale o niezłej nawierzchni. Kampery z alkowami muszą uważać tuż przed stacją kolejową na dosyć niski łukawaty wiadukt, pod którym trzeba przejechać. W Łupkowie nie będziemy też mieli problemu z postojem na dziko. Jako ciekawostkę można też dodać, że na amatorów działalności przestępczej lubiących górskie pejzaże, w Nowym Łupkowie czeka malowniczo położony Zakład Karny.

GPS:

  • 49.24759, 22.05925

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply