Lwówek Śląski

Posted by

Lwówek Śląski, to jedno z najstarszych miast w Polsce. Miejscowość prawa miejskie uzyskała już w 1217 roku. Było wtedy miastem polskim, ale przez wieki na skutek przesuwania się granic należało też do Czech, Prus i Niemiec, by po II wojnie światowej znowu powrócić do Polski. Położone jest nad Bobrem, na granicy Pogórza Izerskiego i Kaczawskiego. Należy do województwa dolnośląskiego i jest siedzibą powiatu oraz gminy.

Jeszcze do II wojny światowej miasto posiadało zabytkowy układ urbanistyczny i przepiękną zabudowę, która sporo ucierpiała w czasie ostatniej wojny, ale najbardziej w latach powojennych. Zniszczono wtedy 75% zabytkowej zabudowy, zastępując ją zabudową typową dla okresu PRL-u. Na szczęście mimo to do dziś przetrwało sporo zabytkowych i ciekawych obiektów.

Starą część miasta okalają średniowieczne mury obronne z Basztą Lubańską i Bolesławicką, które niedawno przeszły rewitalizację. Lwówecki rynek zdobi gotycko-renesansowy ratusz z XIII, który obecnie uznawany jest za jeden z najstarszych ratuszy w Polsce. Wokół ratusza i w starej części miasta zachowało się też sporo zabytkowych kamienic, reprezentujących różne style i okres.

Na uwagę zasługują tu też zabytki sakralne: późnogotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIII wieku, klasztor i Kościół św. Franciszka z Asyżu budowany w latach 1264–1320, oraz Neogotycka Kaplica Cmentarna, wraz z cmentarzem. Barokowa komandoria joannitów z 1728 roku, obecnie pełni funkcję Ośrodka Kolonijno-Szkoleniowego „Caritas”.

Warto też zobaczyć zespół budynków Dworca Kolejowego z 1885 r., wieże ciśnień, oraz gmach Urzędu Miasta i Gminy. Mury miejskie najlepiej podziwiać spacerując plantami, które powstały w miejscu zasypanej fosy miejskiej. Natomiast miłośnicy złocistego piwa powinni odwiedzić Browar Lwówecki, którego tradycje w warzeniu piwa sięgają 1209 roku.

GPS: 51.110857, 15.586092

Nawiguj: https://goo.gl/maps/JdNJWrKvch4SQvGH6

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply