Madárvárta Kis-Balaton

Posted by

Węgry. Madárvárta nad Małym Balatonem to rezerwat i ostoja ptaków wodnych oraz miejsca ich podglądania, czyli tzw czatownie. Jedna z nich położona jest malowniczo pomiędzy Małym Balatonem a jeziorem Zala. Jest tu też zespół budowli hydrologicznych utrzymujących odpowiedni stan wody w tutejszych zbiornikach. Poprowadzono tędy też szlak rowerowy, a w 2003 roku studenci z Uniwersytetu w Zurychu zbudowali tu nietypową czatownię. Powstała ona przy pomocy Towarzystwa Przyjaźni Węgiersko-Szwajcarskiej.

Czatownia zbudowana jest z drewnianych szczap, a do jej budowy nie użyto żadnych gwoździ, ani innych metalowych elementów. W upalne dni panuje tu przyjemnych chłód gdyż konstrukcja jest lekko przewiewna, ale w zimne dni dająca trochę osłony przed złymi warunkami atmosferycznymi. Jednak tutejsze ptactwo jest na tyle przyzwyczajone do turystów, że można je podglądać nawet z marszu, nie chowając się w czatowniach. Śmiało można zażartować, że czaple tu z ręki jedzą. Tuż obok jazu kończy się parkingiem jezdna droga, musimy tu zostawić pojazdy mechaniczne, ale jest to też świetne i spokojne miejsce na nocleg kamperem lub przyczepką – https://grupabiwakowa.pl/madarvarta/

GPS: 46.63313, 17.17466

Nawiguj: https://goo.gl/maps/EPmX3paws1TriKw27

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply