Majówka tylko na dziko i tylko kamperem ?

Posted by

Wczoraj pojawiły się pierwsze dobre wieści dla naszej społeczności grupowej. Na konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, przedstawili etapy stopniowego łagodzenia niektórych zarządzonych wcześniej restrykcji. Była to na razie tylko konferencja, więc może to wszystko być jeszcze doprecyzowane, ale wygląda na to, że chyba tylko posiadacze kamperów, przyczep i namiotów będą mogli cieszyć się majówką.

Pierwszy etap zmian, który zacznie obowiązywać od 20 kwietnia, daje nam możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych i korzystania z lasów, oraz parków. Czyli wygląda na to, że jeżeli będziemy nocowali w naszych domkach na dziko, (campingi nadal będą zamknięte) to możemy udać się na majówkowe wojaże po Polsce. Oczywiści nadal panuje zasada dystansu społecznego i majówkę w ten sposób możemy spędzić w gronie, w którym na co dzień zamieszkujemy.

Nadal nie możemy spotykać się towarzysko, więc wyjazdy w grupie nie wchodzą w rachubę. Starajmy się tego przestrzegać, żeby nie nałożono na naszą grupę dodatkowych obostrzeń, ciszmy się, że chociaż sami możemy sobie gdzieś wyjechać. Zluzowano też zaostrzenia w handlu, które mogą skrócić kolejki do sklepów spożywczych. Co też może być przydatne na wyjazdach. W sklepach do 100 metrów kwadratowych do czterech osób na kasę, w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych – po jednej osobie na 15 metrów kwadratowych. Starajmy się jednak ograniczać wizyty w sklepach do minimum.

Oczywiście nadal będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych prawdopodobnie z wyłączeniem lasów jeżeli jesteśmy tam sami. Jeżeli już będziemy korzystać z przywileju, że to właśnie my mamy szansę gdzieś wyjechać na majówkę, to nie wybierajmy topowych i popularnych miejsc, bo pewnie będą oblegane przez innych. Wybierając miejsce na biwak odpuśćmy sobie atrakcyjne miejsca nad wodą, bo tam na pewno zgromadzą się ludzie w majówkę i weekendy. Nie tylko my jesteśmy wygłodniali natury, ci którzy nie posiadają kamperów też przyjadą nad wodę na grilla i jak zrobi się zgromadzenie, możemy być przegonieni przez odpowiednie służby. Spokojny biwak i wypoczynek zapewnią nam mniej atrakcyjne miejscówki, gdzie mamy szansę być sami. Zachowajmy jak największy dystans społeczny.

Pamiętajmy też, że nadal będą zamknięte biletowane atrakcje turystyczne i nie zniesiono jak na razie zakazu wstępu do niektórych Parków Narodowych.

Chcemy też uprzedzić, że nasz wpis nie może być wykładnią, informacje w nim zawarte są zaczerpnięte z konferencji prasowej i do 20 kwietnia mogą być jeszcze doprecyzowane. Może się okazać, że jednak nie będzie tak kolorowo. Jednak póki co należy się cieszyć bo wygląda na to, że tylko nasz sposób uprawiania turystyki będzie możliwy w tegoroczną majówkę. Choć drugi etap zmniejszania restrykcji zakłada otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych, to raczej nie zanosi się, żeby to, by nastąpiło to na majówkę. Rząd nie podał dat wprowadzania kolejnych etapów. Tak więc korzystajmy z tego co mamy, a wyjazdy planujmy ostrożnie z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply