Manastir Ostrog

Posted by

Monastyr Ostrog. Droga do świątyni jest kręta i dość wąska, w wielu miejscach nie zabezpieczona. Z jednej strony skalną ściana, z drugiej dosłownie urwisko. Takich dróg wiele na Bałkanach jednak na tej ruch jest stosunkowo duży, ze względu na odbywające się tutaj pielgrzymki wiernych prawosławnych. Dlatego jazda nią robi spore wrażenie. Natomiast Ostrog to biały punkt zawieszony w skale, widoczny już z odległości 50km. Wybudowana jest tylko ta biała fasada, reszta jest wykuta bezpośrednio w skale.
Monastyr Ostrog to prawosławny klasztor w Czarnogórze, położony w pobliżu miejscowości Nikšić. Klasztor uważany jest za jeden z najważniejszych i najświętszych ośrodków religijnych prawosławnych Bałkanów). Założony został w XVII wieku przez serbskiego biskupa prawosławnego Wasilija Jovanovicia (Ostrogskiego), który wraz z 30 mnichami schronił się tu w obawie przed Turkami. Po śmierci uważany za cudotwórcę i uzdrowiciela Wasilij został kanonizowany a jego relikwie złożone zostały w jednej z klasztornych cerkwi Monastyru Ostrog. Cały kompleks składa się z dwóch części, stanowiącego cele mieszkalne mnichów -Monasteru Dolnego, oraz oddalonego o godzinę drogi piechotą właściwego Monasteru Górnego. Jego główną świątynię stanowi częściowo wykuta w skale charakterystyczna biała cerkiew Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni. Obecnie Monastyr Ostrog jest najczęściej odwiedzanym przez pielgrzymów jak i turystów klasztorem w Czarnogórze.

GPS:

  • 42.6751, 19.03016

Nawiguj: https://goo.gl/maps/eKs72b2Y5nR2

Dodała:

Małgosia Pichlińska

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply