Manastir Sretenje

Posted by

W Serbii, w masywie Górskim Ovcar i Kablar, ponad Ovčarsko-kablarskim wąwozem znajdziemy duże nagromadzenie prawosławnych klasztorów. Góra Ovcar porównywana jest do Greckiej góry Athos. U jej podnóża na wysokości 800 m n.p.m. znajdziemy niewielki i malowniczo położony klasztor Sretenje. Uważa się, że manastyr został założony w Sretenje XVI wieku, gdyż wymieniany jest w zapiskach z tego okresu.

Klasztor w 1818 roku był remontowany. Cerkiew klasztorna jest jednonawowa, z wieżą w której mieści się dzwonnica. Wewnętrzne ściany zdobią malowidła z 1844 roku ich autorami są Živko Pavlović z Pozarevac i Nikola Janković. Zespół klasztorny otacza mur datowany na 1845 rok. W 1941 roku monaster był zbombardowany przez Niemców, odbudowany został w 1948 roku i od tej pory jest klasztorem żeńskim. W 1988 roku przeprowadzono tu prace konserwatorskie budynków i malarstwa ściennego. W klasztornym skarbcu przechowywana jest bardzo cenna i stara ewangelia, bogaty księgozbiór i cenne ikony.

GPS: 43.89589, 20.20597

Nawiguj: https://goo.gl/maps/M5SkyqoKwVy

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply