Mapy atrakcji turystycznych

Do prezentowanych w Grupie Biwakowej i na stronie grupabiwakowa.pl atrakcji turystycznych została stworzona mapa OSM https://grupabiwakowa.pl/mapa-grupy-biwakowej/.

By dodać swoją atrakcję turystyczną na mapę, należy wstawić opis wraz ze zdjęciami na Grupę Biwakową na Facebooku ze znacznikiem {ATRAKCJA TURYSTYCZNA].

Osoby, które dodadzą minimum 3 atrakcję turystyczne mogą uzyskać w przyszłości dostęp do mapy w wersji PREMIUM (w budowie)

Regulamin i wskazówki dla dodających miejsca:

 • Opis dodawanego miejsca nie może być zbyt krótki, powinien zawierać około kilkanaście zdań. Nie musi to być szczegółowe opracowanie i jakiś bardzo dokładny opis, ale postarajmy się jak najlepiej opisać atrakcję i zamieśćmy niezbędne przydatne informacje, nie może to być jedno lub lub dwa lakoniczne zdania. W opisie musimy podać koordynaty GPS w formacie map Google.  Opis powinien zawierać zwięzłą kilku zdaniową charakterystykę atrakcji, jej położenie (kraj, region, miejscowość) . Wskazówki dojazdu lub dojścia do prezentowanego miejsca. Wasze odczucie i wrażenia. Opisy powinny być gramatyczne i z polskimi znakami, bez emotoikonek (emotoikonki generują błąd przy pobieraniu punktów z mapy). Opis musi być wasz, nie może być skopiowany z innych stron. Oczywiście można się podpierać informacjami z innych witryn, ale nie może to być CTRL-C/CTRL-V. To jest plagiat i naruszenie czyiś praw autorskich, tym bardziej, że podpisujecie się pod tym swoim nazwiskiem i to Wy bierzecie odpowiedzialność jeżeli naruszycie czyjeś prawa autorskie.
 • Użytkownicy na Grupie mogą dodać tylko 3 miejsca dziennie. Redaktorzy umieszczają je na stronie i mapie, ale robią to w wolnych chwilach, więc jak zawalicie nas ogromem miejsc to ciężko będzie nam to na bieżąco przerabiać. Pamiętajcie NIE ILOŚĆ A JAKOŚĆ. Jeżeli widzicie „zator” czyli dużo miejsc nie dodanych z grupy na mapę, to wstrzymajcie się z dodawaniem do czasu jak rozładujemy kolejkę. Jeżeli jakiś wasz wpis spadnie w czeluść grupy i nie zostanie dodany, to się upomnijcie, czasami możemy coś przeoczyć.
 • Limit ilości dodawanych miejsc dziennie, nie dotyczy redaktorów. Mogą oni w chwilach przestoju, gdy inni użytkownicy nie dodają swoich miejsc, dodać więcej miejsc, gdyż czasami obrabiając wasze miejsca nie mają czasu na swoje.
 • Do każdego miejsca można dodać min. 1, max. 6 zdjęć. Przynajmniej jedno zdjęcie musi być poziome, by technicznie mogło by być też nagłówkiem wpisu. Starajmy się by to były zdjęcia dobrej jakości a ujęcia nie powtarzające się. Wy, wasze żony, mężowie i wasze pociechy są piękne, ale nie muszą być na każdym zdjęciu. Prezentujemy tutaj atrakcje turystyczne a nie nasze rodzinne wakacje, oczywiście jeżeli na zdjęciu, oprócz osób widać dobrze prezentowany obiekt, a nie posiadamy innego zdjęcia, to takie zdjęcie też możecie warunkowo zamieścić. Jest wiele programów darmowych, którymi możemy poprawić zdjęcie, czyli wyprostować kościół gdy nam się przewraca, poprawić poziom morza, żeby się nie wylało bokiem 😉 czy wykadrować niebo, które czasami zajmuje 1/3 zdjęcia ;).
 • Zdjęcia muszą być wasze, lub musicie mieć zgodę na ich publikację w grupie. Każde zdjęcie w internecie jeżeli nie jest oznaczone, że ma licencję typu free, jest chronione prawem autorskim. Zamieszczając zdjęcia w grupie wyrażacie zgodę na ich publikację na mapach Google na stronie Grupy Biwakowej oraz na powiązanych z nimi aplikacjami mobilnymi. Jeżeli już decydujecie się na udział w naszej mapie, musicie mieć świadomość, że opuszczając grupę, wasze miejsca i zdjęcia zostają w/w miejscach i nie usuwamy ich na wasze żądanie.  Administratorzy nie ponoszą odpowiedzialności za wasze zdjęcia, jeżeli naruszają czyjeś prawa autorskie.
 • Również teksty nie mogą być kopiowane na żywca z innych stron, bo też się łapią pod prawa autorskie, a bardzo często są dodatkowo chronione zakazem kopiowania nawet z podaniem źródła.
 • Jak dodawać atrakcje w miastach ? Można dodać np. rynek przedstawić go na zdjęciach i pokrótce opisać. Jeżeli na tym rynku są dodatkowe atrakcje (muzeum, zabytkowy ratusz czy kościół), to traktujemy to jako osobną atrakcję i opisujemy w osobnej prezentacji.
 • Zarówno na mapach jak i na stronie grupabiwakowa.pl prezentowane przez was miejsca są podpisywane danymi autora, pod którymi występujecie na Facebooku. Jeżeli przy opisie jakiejś atrakcji zostaną dodane zdjęcia innej osoby, wtedy dopisujemy taką osobę jako dodatkowego autora zdjęć. Jeżeli ktoś do prezentowanego już wcześniej miejsca zamieści fotografie lepszej jakości i bardziej wartościowe niż te dodane przez autora wpisu, to redaktorzy mają prawo wymienić takie zdjęcia. Wtedy autorem wpisu pozostaje osoba która go zamieściła, a autorem zdjęć jest inna osoba lub grupa osób. Nie podpisujemy „autorem” indywidualnie poszczególnych zdjęć, jeżeli chcecie by każde wasze zdjęcie było oznaczone waszym nazwiskiem lub pseudonimem, to przed zamieszczeniem w grupie nanieście na zdjęcia swoje podpisy. Na zdjęciach nie zamieszczamy logotypów reklamujących firmy, strony na Facebooku i inne strony internetowe.
 • Jeżeli nie macie współrzędnych GPS to można użyć mapy Google i zaznaczyć miejsce na mapie i odczytać współrzędne. Miejsca bez danych GPS i bez zdjęcia miejsca nie będą zamieszczane na mapie.
 • Do korzystania z mapy w telefonie lub tablecie z systemem Android pomocna jest darmowa aplikacja Google – Moje Mapy. Można za jej pomocą oglądać mapę i nawigować do interesującej nas miejscówki. Pamiętajcie wtedy o tym, że telefon musi być zalogowany w Google.
 • Punkty z mapy można sobie zainportować i wgrać do urządzenia GPS (opis)

DEFINICJA ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH

Atrakcja turystyczna to bardzo szerokie pojęcie, i trudne do określenia w jednym zdaniu. Dla jednych będzie to jakiś cud natury, dla innych zabytek, znajdą się i tacy, których kręcą tylko jakieś miejsca opuszczone, a spora część będzie wolała popływać w ciepłych wodach basenów termalnych i to będzie dla nich największą atrakcją wyjazdu, nie jakiś tam stary kościół. Nasze mapy i strona mają pomóc w planowaniu wyjazdów wszystkim, niezależnie od upodobań, dlatego też atrakcje na stronie podzielone są na umowne kategorie, na mapie mają umowne ikonki, by każdy mógł sobie odfiltrować interesujące go miejsca. Nie dyskutujmy więc co jest atrakcją a co nie, nie krytykujmy jak coś nas akurat nie interesuje i mamy inne zdanie, bo każdy ma inne preferencje i upodobania, a osoby opisujące te atrakcje wkładają w to wiele czasu i wysiłku, by innym było łatwiej podróżować, doceńmy to. Strona Grupy Biwakowej jak i mapy atrakcji mają bardzo dużą oglądalność. Po dwóch latach funkcjonowania zagląda do nas średnio 4000 biwakowiczów i podróżników dziennie, bardzo duży procent tych odwiedzin jest z zagranicy. Dlatego też atrakcje dla nas oczywiste takie jak np Gdańsk czy Zakopane nie dla wszystkich obcokrajowców są już takie oczywiste jak dla nas, więc i takie są na naszej mapie, bo ma ona zasięg międzynarodowy. Dla Niemca to że Drezno jest piękne i trzeba je zobaczyć jest oczywiste, ale już Polsce jest pewnie sporo osób, które nic nie wiedzą o tym miejscu. Są też problemy i dyskusje w przypadku dużych miast, gdzie trudno w jednym wpisie opisać całe miasto ze wszystkim jego zabytkami. Przyjęliśmy zasadę, że takie miasta opisujemy dosyć krótką zajawką, w której przeczytamy coś o historii miejscowości i dowiemy się o topowych zabytkach. Znacznik takiego wpisu umieszczamy przeważnie w rynku miasta. Natomiast poszczególne zabytki i atrakcje takiego miasta opisujemy już szerzej w kolejnych wpisach, przypisanych do odpowiedniej kategorii na stronie i ikonki na mapie. Co łapie się pod atrakcje wywnioskujecie mniej więcej po tagach na stronie grupy i po legendzie do mapy atrakcji. Atrarkcje, które nie pasują do utworzonych kategorii umieszczamy i znakujemy jako „inne atrakcje” i tu wrzucamy wszystko inne. Czego nie traktujemy jako atrakcje ? Restauracji za wyjątkiem tych, które mieszczą się w zabytkowych budynkach, luba mają jakiś zabytkowy wystrój lub wyposażenie, ofert touroperatorów i biur podróży, oraz innych, które uznamy, że nie pasują to tematyki grupy. Finalnie o tym czy coś znajdzie się na mapie i stronie decydują administratorzy. Zapraszamy do aktywnego dodawania atrakcji turystycznych, przecież każdy z was podróżuje, każdy wokół siebie, tam gdzie mieszka ma też sporo ciekawych miejsc, które chętnie zobaczą inni. Wspólna praca ułatwi nam w przyszłości planowanie podróży i zobaczenie bardzo różnych ciekawych miejsc, często pomijanych w przewodnikach. Starajmy się dodawać takie miejsca rzetelnie według wytycznych zamieszonych powyżej.