Meczet w Bohonikach

Posted by

Bohoniki to wieś na Podlasiu, w powiecie sokólskim, w gminie Sokółka, zamieszkiwana przez mniejszość tatarską. Gdy tu zawitacie, to warto odwiedzić tutejszy meczet oraz mizar, czyli cmentarz muzułmański. Drewniany meczet wybudowano w na przełomie XIX i XX wieku, prawdopodobnie w 1873. W czasie II wojny światowej, armia niemiecka urządziła w nim szpital polowy, niszcząc jednocześnie jego wyposażenie. Po wojnie świątynię przywrócono do pierwotnej funkcji.

Meczet zbudowano z drewna, na planie prostokąta. Meczet zgodnie z wymogami islamu podzielony jest na trzy części: męską, żeńską i wspólny przedsionek. Damska od męskiej oddzielona jest ścianą z oknami zasłoniętymi firanką. Najważniejszą częścią świątyni jest mihrab – wnęka wskazująca kierunek Mekki, oraz minbar – kazalnica, używana w czasie południowej piątkowej modlitwy raz w miesiącu. Religia muzułmańska zabrania wieszania w meczetach wizerunków, więc wnętrze zdobią jedynie muhiry, czyli cytaty wersetów z koranu po arabsku, oraz motywy roślinne. Meczet nie posiada minaretu, a jedynie cebulowato zakończoną kopułę ze złoconym półksiężycem.

GPS: 53.390667, 23.591392

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply