Memorial Pegasus

Posted by

Kolejne miejsce związane z lądowaniem aliantów w Normandii. Zdobycie w nienaruszonym stanie mostów na rzece Orne i kanale Caen było jednym z pierwszych zadań, zrealizowanych w nocy z 5 na 6 czerwca 1944 r. Żołnierze brytyjskiej 6 Dywizji Powietrznodesantowej przetransportowani na miejsce szybowcami Aispeed Horsa zaskoczyli niemieckie posterunki i po krótkiej walce akcja zakończyła się powodzeniem. To oczywiście historia w wielkim skrócie, bardziej zainteresowani tematem mogą zaopatrzyć się w książkę „Most Pegasus” Stephena Ambrose.

W muzeum (wstęp płatny 8 euro – wg mnie warto) możemy zapoznać się z historią operacji Deadstick i sylwetkami biorących w niej udział żołnierzy. Zobaczymy też trochę sprzętu wojskowego, a przede wszystkim oryginalny most Pegasus (w 1994r. zastąpiono go nowym), oraz replikę szybowca jakim transportowano spadochroniarzy. Szczególnie ten ostatni zrobił na mnie dość spore wrażenie, do tej pory szybowce kojarzyły mi się z nieco mniejszym formatem 😉

Ciekawe wrażenie robi też współczesny most, szczególnie jeśli uda nam się trafić na moment jego podnoszenia.

GPS: 49.242339, -0.272086

Nawiguj:https://goo.gl/maps/W7FqZ9Zg6WgdeckR8

Dodała: Anna Bańczyk

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply