Miasto żydowskie w Boskovicach

Posted by

Współrzędne GPS:
49.486790, 16.658774
Kraj / województwo:
Czechy / Jihomoravský kraj
Opis atrakcji:
Żydowskie miasto Boskovice położone jest w południowej części miasta Boskovice, w Czechach. Ma powierzchnię 5 hektarów i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków żydowskich w Czechach. Cała dzielnica żydowska stanowi odrębny zespół urbanistyczny położony na południe od historycznego centrum Boskovic. Podobnie jak w innych miastach, Żydzi trzymali swoją społeczność z dala od reszty miasta i żyli przez wieki bez żadnych ograniczeń.

Pierwsza wzmianka o Żydach w Boskovicach pochodzi z około 1343 roku. W drugiej połowie XVI w. Społeczność żydowska rozrosła się i powstała gmina żydowska. Największą populację zanotowano tu w 1857 roku. Mieszkało tu wówczas 1810 Żydów, a prawo do pobytu miało 2018 osób. Dzielnica przekształciła się wówczas w niezależną politycznie gminę z burmistrzem, policją i strażą pożarną. Podczas II wojny światowej w marcu 1942 r. władze hitlerowskie deportowały 458 Żydów do obozu koncentracyjnego w Terezinie oraz innych obozów. Po zakończeniu II wojny światowej wróciło tylko około 20 osób, jednak większość z nich wkrótce wyjechała.

W żydowskiej części miasta Boskovice znajduje się 20 zabytkowych budynków wraz z bramą , fontanną i sklepami mięsnymi. Najciekawsze zabytkowe kamienice znajdziemy przy palcu U Vážné studny i ulicach: Plačkova, Bílkova, Velenova, U Koupadel i Zborovská. Były tu też dwie synagogi - Synagoga Maiora i Synagoga Mała. Na południowy zachód od miasta żydowskiego, na terenie dawnego Dolnego Przedmieścia, znajduje się cmentarz żydowski, który z ponad 2500 nagrobków jest jednym z największych w Czechach.

Zobacz na pełnej mapie Miasto żydowskie w Boskovicach

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply