Miśnia

Posted by

Współrzędne GPS:
51.163214, 13.470594
Kraj / województwo:
Niemcy / Saksonia
Opis atrakcji:
Miśnia po niemiecku Meißen, to miasto w południowo-wschodniej części Niemiec, w Saksonii. Miasto leży nad Łabą, około 26 km od Drezna. Uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast wschodnich Niemiec i Saksonii. Zostało jako twierdza około 929 roku przez wywodzącego się z dynastii Ludolfingów księcia Saksonii i króla Niemiec - Henryka I. W 966 roku osada została podniesiona do rangi stolicy Marchii Miśnieńskiej, co dało początek dzisiejszej Saksonii. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że w latach 1002-1031 Miśnia należała do Polski. Kiedy na początku XIII wieku Miśnia otrzymała prawa miejskie szybko nastąpił jej rozwój. Wtedy też ruszyła budowa ogromnej katedry i zamku.

Miśnia kojarzy się też z produkcją porcelany, pierwsza manufaktura założona została w XVIII wieku, za panowania Augusta II Mocnego. Zakład produkujący porcelanę funkcjonuje do dziś, położony jest poza zabytkowym centrum i udostępniony jest do zwiedzania. Historyczne centrum znajduje się na wysokim wzniesieniu nad Łabą. W jego najwyższej części znajduje się zamek i katedra św. Jana i św. Donata, w której pochowana jest Barbara Jagiellonka, córka króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Poniżej wzgórza znajduje się stare miasto z wieloma ciekawymi kościołami, kamienicami i dwoma rynkami. Na zwiedzanie miasta warto zarezerwować sobie co najmniej jeden dzień bo jest tu co zwiedzać. Na obu rynkach i w zabytkowych uliczkach bez problemu znajdziemy restauracje z dobrym jedzeniem i urokliwe kawiarnie.

Zobacz na pełnej mapie Miśnia

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply