Młyn wodny Pilana koło Topuska

Posted by

Topusko, to mało znane chorwackie uzdrowisko z wodami i basenami termalnymi. Znajduje się w północnej Chorwacji, około 100 km na południe od Zagrzebia, w pobliżu granicy z Bośnią i Hercegowiną. Na południe od Topuska, nad rzeką Gliną znajduje się wieś Staro Selo Topusko, a na jej południowych krańcach znajduje się ciekawy młyn wodny.

Młyn wodny jest całkiem inny, niż te jakie możemy napotkać w Polsce, gdyż nie ma on wielkiego, pionowego koła młyńskiego, tylko kilka mniejszych zamontowanych poziomo. Na nie, specjalnymi kanałami skierowana jest woda, która napędza żarna. Tutejszy młyn udostępniony jest bezpłatnie do zwiedzania, można wejść do środka i zobaczyć jak były wyposażone tego typu młyny.

Młyn jest malowniczo położony nad rzeką Gliną, która w tym miejscu rozlewa się na kilka odnóg, tworząc wyspy i niewielkie wodospady. Przy młynie urządzono też miejsce odpoczynku, wspaniale nadające się też na biwak – https://grupabiwakowa.pl/staro-selo-topusko/. Znajdziemy tu wiatę z paleniskiem, ławy i stoły. Jest też doprowadzona bieżąca woda. Spiętrzona przez młyn woda jest też oficjalnym kąpieliskiem.

GPS: 45.24827, 15.94096

Nawiguj: https://goo.gl/maps/rMzniPzhZ5s6GkJz8

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply