Monaster Tvrdoš

Posted by

Współrzędne GPS:
42.717622, 18.292504
Kraj / województwo:
Bośnia i Hercegowina / Republika Serbska
Opis atrakcji:

Prawosławny, męski Monaster Tvrdoš, położony jest 4 kilometry na zachód od miasta Trebinje, nad rzeką Trebišnjicą, w południowej części Bośni i Hercegowiny. Są to tereny Republiki Serbskiej, gdzie dominującym wyznaniem jest prawosławie. Ponoć pierwszą świątynię w tym miejscu ufundował cesarz rzymski Konstantyn Wielki. Obecny Monaster powstał z fundacji serbskiego króla Stefana Urosza II Milutina na przełomie XIII i XIV w. Był on do 1694 roku, kiedy to został zniszczony przez Turków, siedzibą metropolitów trebińskich.

Klasztor odbudowano w 1928 dzięki wsparciu finansowemu Nikoli Runjevaca, mieszkańca Trebinje, zamieszkałego w USA. W 1955 udało się też zakończyć renowację wnętrz. Po wojnie domowej na Bałkanach stał się siedzibą biskupów zahumskich i hercegowińskich, którzy w czasie wojny musieli opuścić dotychczasową rezydencję w Mostarze. Przy obiekcie znajduje się darmowy parking, nadający się też na nocleg. Zwiedzanie monasteru jest nieodpłatne. Wewnątrz pod szklaną podłogą, możemy zobaczyć fundamenty pierwotnej świątyni.

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply