Monastyr Baczkowski

Posted by

Współrzędne GPS:
41.941571, 24.849795
Kraj / województwo:
Bułgaria / Płowdiw
Opis atrakcji:
Monastyr Baczkowski znajduje się na południowym krańcu rodopejskiej wioski Bachkovo, 10 km na południe od Asenowgradu. Został założony w 1083 przez Gruzina Grigola Bakuriani, jego pierwszymi mieszkańcami byli mnisi gruzińscy. W 1344 monastyr znalazł się w granicach Carstwa Bułgarskiego. Car Iwan Aleksander był wielkim opiekunem klasztoru. Prawdopodobnie w tym okresie w klasztorze przebudowana została starsza, trzynastowieczna cerkiew Świętych Archaniołów. Monastyr pozostawał w granicach Bułgarii do 1364, gdy Turcy zajęli szereg twierdz w Rodopach, w tym Stanimachos i Płowdiw. Mimo faktu, miejsce to przez kilka stuleci było w kraju muzułmańskim, jej duchowe znaczenie i wpływ na miejscową społeczność prawosławną nie spadało. W końcu XVI w. monastyr został odremontowany; prace trwały do połowy XVII w. W 1643 w świątyni wykonano dekorację malarską. W 1745 monastyr przeszedł w jurysdykcję Patriarchatu Konstantynopolitańskiego i był odtąd znaczącym ośrodkiem w grecko-bułgarskich relacjach kulturalnych. W latach 30. i 40. XIX kompleks został bardzo rozbudowany. Wzniesiono wówczas cerkiew św. Mikołaja.

Dziś jest miejscem licznie odwiedzanym przez pielgrzymów i turystów. Za zwiedzanie monastyru nie jest pobierana opłata, ale parkingi wokół już tak. W cerkwi zachowała się ikona św. Bogurodzicy ze srebrnymi okuciami z 1311 roku, która uznawana jest za cudowną. Z XVII wieku zachowała się rzeźbiona w drewnie konstrukcja pozłacanego ikonostasu oraz królewskie drzwi w głównej cerkwi. W cerkwi katedralnej pochowani są bułgarski egzarcha Stefan I (1878 - 1957) oraz bułgarski patriarcha Cyryl (1901 - 1971). W klasztorze znajduje się też muzeum, w którym znajdują się jedne z najstarszych obiektów związanych z historią klasztoru. Freski wewnątrz świątyni mogą przyprawić o zawrót głowy, można się poczuć jak w kolorowym komiksie z epoki. Ulubionym miejscem pielgrzymów i gości jest dziedziniec klasztoru, na którym rosną ciekawe drzewa, jak rajska jabłoń czy chińska sosna. Klasztor jest męski i oferuje też noclegi. Jego święto przypada 15 sierpnia. Droga z parkingu do klasztoru usiana jest małymi sklepikami i straganami sprzedającymi ceramikę, wyroby drewniane i inne pamiątki.

Zobacz na pełnej mapie Monastyr Baczkowski

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply