Monastyr Curtea de Argeş

Posted by
No votes yet.
Please wait...

U stóp Gór Fogaraskich, nad rzeką Argeş leży dawna stolica Munteni, niegdyś siedziba pierwszych rumuńskich władców, dziś niewielkie prowincjonalne miasteczko – Curtea de Argeş. Znajdziemy tu wiele ciekawych obiektów, które aktualnie przywracane są do ich dawnej świetności. Najcenniejszym zabytkiem Curtea de Argeş jest wyjątkowy monastyr Curtea de Argeş, a w szczególności jego XVI – wieczna cerkiew, zwana Nową Metropolią. Jest to świątynia niezwykła, chociażby ze względu na bogactwo przeplatających się stylów, odnajdziemy tu bowiem między innymi elementy tureckie, ormiańskie, serbskie i gotyckie, a także wpływy orientalne.

Cerkiew jest bogato zdobiona wewnątrz, jak i z zewnątrz, a szczególną uwagę przykuwają oryginalne zachodnie wieże, które są jakby skręcone. Zastosowanie skośnego ułożenia ornamentów i elementów budynku stanowiło wzór dla późniejszych stylów w architekturze rumuńskiej. Świątynia nazywana też bywa nekropolią królów Rumunii, gdyż znajdują się tu nagrobki pierwszych nowożytnych władców – Karola I i Ferdynanda I, a także ich małżonek. Z budową cerkwi związana jest legenda o mistrzu Manolo, który był jej twórcą oraz jego nieszczęsnej małżonce, zamurowanej w trakcie budowy świątyni, w celu odczynienia złych uroków niepozwalających pomyślnie zakończyć budowy. Całości dopełnia, pochodzący z końca XIX wieku, Pałac Biskupi, który wchodzi w skład zabudowy monastyru.

GPS: 45.15691, 24.67534

Nawiguj: https://goo.gl/maps/AjPq3f8qa882

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply