Monastyr Mraconia

Posted by

Monastyr Mraconia znajduje się w Przełomie Dunaju w Górach Almaj, 15 kilometrów na zachód od miasta Orszova, a dokładniej na lewym rumuńskim brzegu Dunaju. Dunaj  w tym miejscu tworzy najpiękniejszy przełom na całej długości rzeki. Przełom ten rozciąga się między Orszową a Moldova Noua (Nową Mołdawią).  Monastyr został wzniesiony na miejscu dawnego punktu obserwacji i kierowania statkami na Dunaju. Te najwęższe i najszersze miejsca na rzece przyjęły nazwę „Przełomów Dunaju” (Cazanele Dunării, dosł. Kotły Dunaju). Zdaniem wielu jest to najbardziej malownicze miejsce w kraju.

Monastyr Mraconia był niemym świadkiem okrucieństw historii, wśród których można wymienić spustoszenia powodowane przez najeźdźców, płacenie haraczu, obce panowanie, oraz podtopienia. Obecny kościół jest zbudowany w powyżej starego. Pierwotny budynek został wzniesiony w 1523 roku. Pomimo, iż na przestrzeni czasów Monastyr Mraconia był niszczony i burzony, w roku 1788 był jeszcze zamieszkany. Dzięki wzmożonej działalności monarchy Alexe Udrea, w roku 1947 udało się na nowo wznieść monastyr.

Nie wiadomo jak daleko zaszła budowa, ale wiadomo, że ruiny zostały zalane wodami Dunaju, zebranymi w sztucznym zbiorniku wodnym Żelazne Wrota. Budowa hydroelektrowni Żelazne Wrota I, ukończona w roku 1967 spowodowała, że klasztor został zniszczony, a jego ruiny zalane wodami Dunaju. Nie wydano już pozwolenia na odbudowę kościoła w innym miejscu. Dzięki swojej historii, monastyr stał się znany pod nazwą „Podwodny Monastyr, Mraconia”. Dopiero po roku 1989, Arcybiskupstwo Oltenii wyszedł z pomysłem odtworzenia kościoła Mraconia. W 1993 roku położono kamień węgielny pod nowy budynek, a w 1995 r., z błogosławieństwem JE Nestora Vornicescu i z aprobatą Świętego Synodu, klasztor został ponownie założony.

Prace ukończono w latach 1999-2000. Obecny kościół jest pod wezwaniem Świętych Archaniołów Michała i Gabriela oraz Świętej Trójcy. Budynek kościoła ma mury z cegły, w formie krzyża. Jest podzielony na część, gdzie znajduje się ołtarz, nawę główną, kruchtę, przedsionek oraz otwarty ganek. Monastyrem Mraconia zajmuje się wspólnota zakonników. Z pierwotnego kościoła, który obecnie znajduje się pod wodami Dunaju, zachowały się tylko wrota królewskie i lampka, które znajdują się w muzeum parafialnym w Eselnicy.

GPS:

  • 44.63737, 22.29366

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Ujdi1Z7XDnw

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply