Monastyr św. Ilji w Krupa na Vrbasu

Posted by

W Bośni i Hercegowinie, na terenie Republiki Serbskiej, w dolinie rzeki Vrbas warto zajechać do wioski Krupa na Vrbasu. Znajdziemy tu kilka atrakcji turystycznych takich jak wodospady na Krupie, drewniane młyny wodne, źródła Krupy i jeden najstarszych monastyrów na tych ziemiach.

Monastyr bardzo doświadczyła historia zarówno ta stara jak i najnowsza. Monastyr św. Ilji wybudowano prawdopodobnie na na przełomie XII i XIII w. Potem przez jakiś czas klasztor został opuszczony przez mnichów i popadł w ruinę. W XIX wieku został odbudowany, lecz w czasie wojny domowej w byłej Jugosławii został zniszczony. Obecnie ponownie odbudowany udostępniony jest dla wiernych i turystów. Został uznany za zabytek narodowy i znajduje się na liście zabytków narodowych w Bośni i Hercegowiny.

GPS: 44.61386, 17.1367

Nawiguj: https://goo.gl/maps/HBiNzfDzrivefixQ8

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply