Monastyr Świętej Trójcy – Derven

Posted by

Współrzędne GPS:
43.123313, 25.621756
Kraj / województwo:
Bułgaria / Weliko Tyrnowo
Opis atrakcji:
Monastyr Świętej Trójcy położony jest na przeciw monastyru Przemienienia Pańskiego koło Wielkiego Tyrnowa. Odgradza je tylko potężna dolina wąwozu Derventa. Lezy u podnóża stromych klifów płaskowyżu Arbanassi na wzgórzu Sveta Gora. Według niektórych badaczy klasztor patriarchalny powstał w 1070 roku, a uzasadnienie tego przypuszczenia podaje inskrypcja znaleziona podczas budowy nowego kościoła w 1847 roku.

Według innej wersji klasztor został założony za panowania Iwana Aleksandra przez Teodozjusza z Tyrnowa i patriarchy Eutymiusza. W 1375 roku Mnich Euthymius został wybrany patriarchą w Tarnovie i od tego czasu klasztor nosił miano patriarchalnego. Monastyr Świętej Trójcy stał się centrum słynnej Tyrnowskiej Szkoły Literatury. Jej wkład to wielka reforma pisowni i ustalone normy językowe. W szkole literackiej kształcili się znani pisarze, tacy jak Grigorij Tsamblak i Konstantin Kostenechki.

Podczas podboju Tyrnova przez Turków, klasztor patriarchalny został splądrowany i zniszczony. W XV-XVIII wieku klasztor objęty jest patronatem wojewodów wołoskich i mołdawskich, dla których zachowało się kilka aktów darowizny. Podczas restauracji budowli w 1847 roku cztery takie dyplomy znaleźli wojewodowie wołoscy. Podczas najazdów na Kardzhali na początku XIX wieku klasztor został splądrowany i opuszczony.

Monastyr patriarchalny odbudowano w 1847 roku ze środków miejscowej ludności, ale w odległości jednego kilometra od starego klasztoru. Następnie Kolyo Ficheto zbudował nową cerkiew. W 1913 roku duże trzęsienie ziemi zawaliło znaczną część budowli, w tym cerkiew, z której zachowała się tylko część ikon i ikonostasu. W 1927 roku monastyr został odrestaurowany, ale w zmodyfikowanej i uproszczonej formie, a projekt zrekonstruowanego kościoła różni się od projektu Kolyo Ficheto.

Do 1946 roku. Monastyr patriarchalny był męski, ale w 1948 roku przybyły pierwsze zakonnice i teraz jest oficjalnie klasztorem żeńskim. Droga do klasztoru patriarchalnego zaczyna się na obrzeżach Veliko Tyrnovo, w kierunku Gorna Orjachowica i po około 2-3 km. przed wioską Arbanassi jest zjazd do monastyru.

Zobacz na pełnej mapie  Monastyr Świętej Trójcy – Derven

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply