Monte Santo di Lussari

Posted by

 

To święta góra nie tylko narciarzy i turystów, ale także pielgrzymów. To nasze sanktuarium – podkreślają właściciele położonych na wąskiej grani hoteli. Zimą jest tu oczywiście najwięcej tych, co jeżdżą na nartach.

Skąd się wzięło? W XIV stuleciu na Monte Lussari doszło do cudu… Jednemu z pasterzy zaginęły owce. Gdy je odnalazł, były blisko szczytu, klęczały – tak zapewniają miejscowe kroniki – wokół niewielkiej figury Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Pasterz zniósł figurę w dolinę, oddając ją proboszczowi. Następnego dnia Matka Boża znowu znalazła się wśród swoich owieczek. Sytuacja powtarzała się do czasu, aż patriarcha Akwilei nakazał w pobliżu szczytu wznieść niewielką kaplicę.

Od ponad 600 lat Matka Boża ma tu swój dom. Sanktuarium Europy, bo i tak zwane jest to miejsce, odwiedzają nie tylko Włosi, Słoweńcy i Austriacy, ale także sporo innych nacji, w tym liczne grono Polaków.

W kaplicy na szczycie odprawiana jest msza święta w trzech języka (niemiecki, włoski
i słoweński), jest to bardzo ciekawe doświadczenie. Zawłaszcza w niedzielę wielkanocną, gdy narciarze przychodzą na mszę prosto ze stoku zostawiając narty przed wejściem do kościoła.

Monte Lussari to miejsce wspaniałe o każdej porze roku, raj dla miłośników górskich wędrówek, narciarzy oraz rowerzystów.

Przy dolnej stacji kolejki gondolowej znajduje się duży parking na którym spokojnie można postawić kampera na jeden lub dwa noclegi.

Ponadto w centrum Tarvisio znajduje się camperpark z miejscami przystosowanymi do spuszczenia nieczystości i zatankowania świeżej wody.

GPS 46.480382, 13.523090

dodała: Tamara Mazur-Gibala

Zobacz na pełnej mapie Monte Santo di Lussari

 

 

 

 

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply