Most Grunwaldzki we Wrocławiu

Posted by

Most Grunwaldzki został wybudowany w latach 1908–1910. Początkowo miał miano mostu Cesarskiego, a w 1919 roku przemianowano go na Most Wolności. Nazwę tę A. Hitlera zmienił na pierwotną, kiedy doszedł do władzy. Grunwaldzkim został dopiero po II wojnie światowej w 1947, kiedy został odbudowany po wojennych zniszczeniach i oddany do użytku. Projektantem mostu był Richard Plüddemann, a wykonała go firma Beuchelt u. Co.

Budowla jest typu wiszącego, o stalowej nitowanej konstrukcji, wspartej na murowanych pylonach, wysokich na 20 metrów. Przed wojną władze niemieckie zmniejszyły wysokość pylonów ze względu na pobliskie lotnisko. Długość mostu obecnie wynosi 112,5 metra, a rozpiętość przęsła 144 metrów. Szerokość przeprawy wynosi 18 metrów, co umożliwiło poprowadzenie przez most dwupasmowej jezdni w obu kierunkach, torowiska tramwajowego i chodników dla pieszych.

Z mostu rozpościera się piękna panorama na wrocławskie stare miasto, do którego dojdziemy nadodrzańskimi bulwarami.

GPS: 51.109551, 17.052851

Nawiguj: https://goo.gl/maps/i8zh4PXdSccnSEyJ9

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply