Most Piaskowy we Wrocławiu

Posted by

Most Piaskowy we Wrocławiu został wybudowany według projektu Ernsta Ubera w 1861 roku i jest najstarszym tego typu obiektem w mieście. Dawniej przy moście zlokalizowana była Brama Piaskowa, która należała do systemu miejskich obwarowań. Pierwotnie był to kilkuprzęsłowy most drewniany z jednym zwodzonym odcinkiem. Dziś jednoprzęsłowa nitowana żelazna konstrukcja łączy Stare Miasto i Wyspę Piasek, nad południową odnogą Odry.

System kratownic nawiązuje do szesnastowiecznej kratownicy drewnianej. Już w 1893 roku mostem kursował tramwaj elektryczny, a w 1934 roku most podniesiono o 60 cm. Podczas powojennych remontów most utracił ozdobne słupy zamykające obustronnie dźwigary i wieńczące je latarnie. Od 1976 roku Most Piaskowy znajduje się w rejestrze zabytków.

GPS: 51.11353, 17.03977

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Ea86onnxxrbWV8is6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply