Most Pomorski we Wrocławiu

Posted by

Wrocław często określany jest miastem stu mostów. Wszystkich więc nie sposób opisać i pokazać, ale te ciekawsze warto przybliżyć, byście mogli je zobaczyć będąc we Wrocławiu. Most Pomorski, tak naprawdę składa się z trzech mostów – Północnego, Środkowego i Południowego. Mosty wybudowano w latach 1904 – 1930 i w odróżnieniu od sąsiednich mostów przetrwały oblężenie Festung Breslau w 1945 roku, pomimo, że Północny został trafiony bombą lotniczą.

Przez most poprowadzona jest jezdnia i torowisko tramwajowe. Most Północny pełni też funkcję jazu regulującego poziom wody dla powstałej w 1925 roku Elektrowni Wodnej Wrocław II. Najlepiej prezentuje się Most Południowy o konstrukcji trójprzęsłowej, murowany z klinkieru z łukami wykonanymi z piaskowca. Most Środkowy to krótka, jednoprzęsłowa przeprawa nad śluzą. Natomiast Most Północny ma nitowaną stalową konstrukcję. Most Północny ma długość 86,1 m, Środkowy 17 m, i Południowy 68 m.

GPS: 51.11494, 17.03064

Nawiguj: https://goo.gl/maps/3VyVdR9nwjaXxTWV6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply