Most Rędziński we Wrocławiu

Posted by
No votes yet.
Please wait...

Most Rędziński we Wrocławiu może nie jest zabytkiem techniki, ale ma na swoim koncie kilka imponujących rekordów. Jest najdłuższym żelbetowym mostem podwieszanym w Polsce, dwie części mają w sumie długość 512 metrów. Posiada najwyższy pylon w Polsce – 122 m, to też najdłuższy most podwieszony na jednym pylonie. Posiada najdłuższe przęsło żelbetowe w Polsce – 256 m. Jest największym powierzchniowo mostem żelbetowym na świecie (70 000 m2), oraz czwartym co do wielkości betonowym mostem świata. Budowla powstała na potrzeby autostradowej obwodnicy Wrocławia (AOL) w 2011 roku. Budowa trwała trzy lata i rozpoczęła się w 2008 roku, prawie miesięczne opóźnienia spowodowała powódź w 2010 roku. Projekt mostu został wykonany przez Zespół Badawczo-Projektowy „Mosty – Wrocław” pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka. Przebiegająca przez niego autostrada zawieszona jest za pomocą 160 want o łącznej długości 25 km. Jest to najwyższa tego typu konstrukcja w Polsce. Przeprawa ma 612 metrów długości, a razem z dojazdowymi estakadami – 1742 metry. W każdym kierunku kierowcy mają do dyspozycji trzy pasy ruchu. Most możemy podziwiać z obu brzegów Odry i jadąc autostradą. Raczej nie pospacerujemy po nim, no chyba, że akurat popsuje się nam na nim samochód. Most jest efektownie oświetlony i pięknie prezentuje się w godzinach nocnych.

GPS:

  • 51.15674, 16.95938

Nawiguj: https://goo.gl/maps/auCHZEj32wk

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply