Most Rędziński we Wrocławiu

Posted by

Most Rędziński we Wrocławiu może nie jest zabytkiem techniki, ale ma na swoim koncie kilka imponujących rekordów. Jest najdłuższym żelbetowym mostem podwieszanym w Polsce, dwie części mają w sumie długość 512 metrów. Posiada najwyższy pylon w Polsce – 122 m, to też najdłuższy most podwieszony na jednym pylonie. Posiada najdłuższe przęsło żelbetowe w Polsce – 256 m. Jest największym powierzchniowo mostem żelbetowym na świecie (70 000 m2), oraz czwartym co do wielkości betonowym mostem świata. Budowla powstała na potrzeby autostradowej obwodnicy Wrocławia (AOL) w 2011 roku. Budowa trwała trzy lata i rozpoczęła się w 2008 roku, prawie miesięczne opóźnienia spowodowała powódź w 2010 roku. Projekt mostu został wykonany przez Zespół Badawczo-Projektowy „Mosty – Wrocław” pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka. Przebiegająca przez niego autostrada zawieszona jest za pomocą 160 want o łącznej długości 25 km. Jest to najwyższa tego typu konstrukcja w Polsce. Przeprawa ma 612 metrów długości, a razem z dojazdowymi estakadami – 1742 metry. W każdym kierunku kierowcy mają do dyspozycji trzy pasy ruchu. Most możemy podziwiać z obu brzegów Odry i jadąc autostradą. Raczej nie pospacerujemy po nim, no chyba, że akurat popsuje się nam na nim samochód. Most jest efektownie oświetlony i pięknie prezentuje się w godzinach nocnych.

GPS:

  • 51.15674, 16.95938

Nawiguj: https://goo.gl/maps/auCHZEj32wk

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply