Most Tumski we Wrocławiu

Posted by

Most Tumski jest chyba najbardziej znanym i popularnym mostem we Wrocławiu. Pewnie dzieje się to za sprawą, że jest określany mianem Mostu Zakochanych. Zakochane pary wieszają od lat na nim kłódki pieczętujące ich miłość, jest ich tu tysiące. Jednak jeśli chcecie je zobaczyć, to trzeba się spieszyć, lada dzień ma ruszyć remont mostu i wszystkie kłódki będą zdjęte. Na tak dużą ilość nowych będzie trzeba znowu poczekać pewnie kilka lat. Gdy tu zawitacie ze swoją ukochaną i nie zabierzecie ze sobą kłódki, bez problemu ją zakupicie na straganach przy moście, oczywiście również i marker by ją podpisać.

Most Tumski, zwany też czasami Katedralnym to dwuprzęsłowa, stalowa, nitowana konstrukcja pomiędzy Ostrowem Tumskim a Wyspą Piasek. Został wybudowany w 1889 roku w miejscu wcześniejszego mostu drewnianego. Długość mostu wynosi 52,19 m, szerokość pomostu – 6,84 m, wysokość portalu – 6,90 m. Kratownicową konstrukcję wykonano w Hucie Piła koło Gliwic. W czasie przynależności Wrocławia do Niemiec most nosił nazwę Dombrücke. Warto dodać, że przy Moście Tumskim znajdują się ręcznie obsługiwane, sprawne zabytkowe lampy gazowe.

GPS: 51.11471, 17.04232

Nawiguj: https://goo.gl/maps/xueryEH2yejawJZQ7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply